Restoran Mala Fabrika Ukusa

Restoran Mala Fabrika Ukusa je smešten u lepom, prijatnom delu starog Beograda, Neimaru, koji je ne tako daleko od centra grada, ali dovoljno daleko za jedan miran i opušten obrok uz džez muziku. Ambijent je veoma šarmantan, udoban, topao i svetao i daje toplinu starinske ‘’domaćinske kuće’’ sa mirisom bakine kuhinje, a posebnu čar mu daje velika bašta sakrivena u senci drveća, koju otvaraju kada je lepo vreme, kao i dečije igralište u dvorštu ove kafanice.

Restoran Mala Fabrika Ukusa je relativno nov (od 2009.) porodični restoran koji se nalazi u Nebojšinoj 49a, neposredno iza Hrama Svetog Save na Vračaru, posluje prema konceptu starih srpskih specijaliteta oplemenjenih savremenim tehnikama pripreme i kreativnim idejama. Iako je orijentisan ka domaćoj kuhinji, moguće je naručiti i specijalitete internacionalne kuhinje.  Restoranski meni se uglavnom sastoji od specijaliteta napravljenih od mesa, koja karakterišu srpsku kuhinju, međutim menja se u zavisnosti od godišnjeg doba, pa tako recimo zimi nudi nešto masnija jela, dok tokom leta na meniju preovlađuju laganija jela i salate.

Kuhinja restorana Mala Fabrika UkusaVlasnici kažu da im je ideja bila da naprave ambijent kafane u koju se nekada davno odlazilo porodično na ručak, i da atmosfera bude kao u gostima. Enterijer je uređen tako da ćete se dobro osećati bez obzira da li dođete obučeni otmeno ili opušteno. Crni stolovi prave lep kontrast zemljanim tonovima enterijera koji preovlađuju. Zidovi su ukrašeni belim policama a na njima uredno poslagane teglice i flašice sa začinima, konzerve sa povrćem, zimnica, flaše sa rakijom, pasulj spreman za kuvanje… Venci napravljeni od suvih paprika vise sa zidova, kao i slike starih gradskih boema koji su mnogo vremena provodili u kafani od Hemingveja pa sve do Danila Bate Stojkovića. Pravo mesto za predah od gradske užurbanosti i gužve na ulicama uz preukusan zalogaj.

Jelovnik restorana je kreativno podeljen na dva dela, “Tradiciju” i “Maštu”. Mašta je orijentisana na neobično i novo, dok tradicionalna jela obuhvataju nešto klasičniju ponudu jela koja predstavlja presek naše tradicionalne kuhinje, ali spremljena na način na koji još sigurno niste probali.

Na meniju ‘’Male fabrike ukusa’’ od tradicionalnih jela možete odabrati kolenicu na podvarku, janiju od svinjskog mesa zapečenu u rerni sa hrskavom koricom od parmezana, juneći ribić sa kajmakom, sarmu, piletinu pohovanu sa bademima i orasima sa sosom od suvih kajsija i svežeg vlašca, ćevape na pečenoj paprici sa domaćim sirom zapečene u zemljanoj posudi, domaće kobasice… a potpuni hit je ‘’Ciganski ples’’ – specijalitet kuće iza čijeg se naziva krije krije maštovito posluženo meso sa roštilja (pljeskavica, ćevapi, kobasica, ražnjići, slanina, krmenadla i pekarski hleb).  Dok su neka od jela na meniju “Mašte”: svinjski vrat glaziran u jabukovom sirćetu sa maslinovim uljem i celerom, jagnjeća plećka glazirana u sosu od maršala vina, pačje grudi sa sosom od šafrana i pomorandže sa kroketima od praziluka, biftek sa senfom i majčinom dušicom sa sosom od suvih šljiva, teletina u sosu od belog vina, ćureći file punjen ajvarom i domaćim sirom a rolovan slaninom, piletina sa sosom od kruške i peršuna, domaće raviole sa sirom u krem sosu sa pečenom bundevom i čipsom od pršute, lignje i još mnogo toga. Osim toga na meniju se nalazi i veliki izbor salata, za doručak popara i prženice, za meze kajmak i duvan čvarci, kao i dezerti koji su tradicionalni, ali u isto vreme veoma moderni. Dezerti koji se pripremaju u restoranskoj poslastičarnici, veoma su lagani i ukusni, kao što su domaće pite sa višnjama jabukama, šnenokle, čokoladni mus, sufle, koh itd. Vinska karta se uglavnom sastoji od lokalnih vina i nezaobilazne rakije koja je za strance obavezan deo obroka.

Glazirana svinjska rebra,servirana sa crvenim kupusom,mladim krompiricima i sladoledom od rena

A cene…, osrednje, beogradske. Glavno jelo od 500 dinara pa naviše. U ovoj „kulinarskoj fabrici“ gotovo je nemoguće naći slobodan sto. Tanjiri, čaše i escajg zveckaju u svako doba dana, tako da, iako nije obavezna, toplo preporučujemo rezervaciju. Ovaj restoran je definitivno prevazišao svoj naziv i postao jedna velika fabrika ukusa koja radi punom parom.

Autor

Marina Husar

Marina Husar

recomend 55
fb twit fb fb
Putovanja obožava i volela bi da obiđe ceo svet i upozna najrazličitije kulture. Voli strane jezike, a naročito španski. Pored toga, velika strast joj je i astrologija, o kojoj bi želela da zna mnogo više. Voli druženje i izlaske, a kada ugrabi malo vremena za sebe, provodi ga čitajući knjigu uz veliku šolju kafe.

Ostali tekstovi od istog autora